Uğur Kurt davasında polisler yeniden yargılanacak

Uğur Kurt, Okmeydanı’nda 2014’te cenaze merasimi için bulunduğu cemevinin bahçesindeyken bir anda yere yığıldı.

Bir aksiyona müdahale için mahalleye gelen polisler tarafından üzerine açılan ateş sonucu başından vurulmuştu. Uğur Kurt hayatını kaybetti.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Uğur Kurt’un babası Kemal Kurt’u telefonla arayarak taziyelerini iletti. Uğur Kurt’a rahmet, aileye de sabır dileyen Erdoğan, acılı babaya olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Ancak tutuksuz yargılama sonunda Kurt’u vuran polise, 12 bin lira para cezası verildi. 10 ay da taksit yapıldı.

Kurt ailesinin avukatı Turgut Kazan, sanık polisin her ne kadar eylemcilere yönelik ateş ettiğini söylese de, yakında bulunan cemevinde cenaze için toplanan insanları görmemesinin mümkün olmadığını, ateş etmesi durumunda eylemcinin dışında olayla ilgisiz birini de vurabileceğini öngörmesi gerektiğinden, sorumsuzca davrandığını ve bu durumun da “olası kasıt” hatasını doğurduğunu vurguladıysa da mahkeme bunu dikkate almadı.

2 yaşındaki çocuğu yetim kalan Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt, bu karar üzerine Anayasa Mahkemesi’ne kişisel müracaatta bulundu. Yüksek Mahkeme şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

“Ceza kâfi değil”

“Bir kolluk görevlisinin bu cins silah kullanımı sonucu gerçekleştiği kabul edilen mevte karşılık takdir edilen mahpus cezası ile sonuç ceza olarak belirlenen isimli para cezasının misal hak ihlallerinin önlenebilmesi ve şahısların hayatının korunması bakımından uygun ve kâfi yaptırım olmadığı bilhassa vurgulanmalıdır.”

“Caydırıcı olmalı”

“Mahkemelerinin hayat hakkını kanunla muhafazaya yönelik anayasal yükümlülüğe uygun olarak -devletin öldürmemeye ait negatif yükümlülüğü kapsamındaki- bir kişiyi öldüren şahıslar hakkında ceza hukukunu tesirli biçimde uygulamaları, böylelikle hukuk sisteminin caydırıcı tesirini muhafazaları gerekir.”

“Cezanın taksitlendirilmesi izah edilemez”

Başvuruya bahis olayda takdir edilen taban orandaki mahpus cezasının ve bu cezanın dahi para yaptırımına çevrilmesinin benzeri ihlallerin önlenmesi bakımından caydırıcı bir tesire sahip olduğunun söylenebilmesi mümkün değildir. Para yaptırımının taksitler hâlinde ödenmesi imkânının tanınmasının ise bu istikamette bir değerlendirmeye dahi tabi tutulamayacağı izahtan varestedir.”


Hüküm: Polislerin tekrar yargılanmasına

Anayasa Mahkemesi sonuçta şu kararı kurdu:

Açıklanan münasebetlerle;

Yaşam hakkının ihlal edildiğine ait savın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,

Anayasa’nın 17. unsurunda garanti altına alınan hayat hakkının maddi ve adap boyutunun İHLAL EDİLDİĞİNE,

Kararın bir örneğinin hayat hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yine yargılama yapılmak üzere İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine GÖNDERİLMESİNE,

Başvurucuya net 90.000 TL manevi tazminat ÖDENMESİNE, tazminata ait öbür taleplerin REDDİNE,

Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE 1/12/2022 tarihinde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir