Türklerin IMF’si resmen kuruldu

Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) tarihi bir adım atarak hayata geçirdiği Türk Yatırım Fonu (TYF) resmen kuruldu. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’ın üyesi olduğu kuruluş son olarak Azerbaycan Meclisi’nin evvelki gün muahedeyi onaylamasıyla resmiyet kazandı. Şu an 5 üye ülkeli kuruluşun merkezi ise İstanbul oldu. Önümüzdeki devirde 4 yeni ülkenin daha katılması beklenirken, bölgesel güç haline gelmesi beklenen TYF’ye uzun vadede farklı ülkelerin de dahil olacağı belirtiliyor.

500 MİLYON DOLAR SERMAYELİ MERKEZİ İSTANBUL’DA

TYF, kamuoyunda Türk dünyasının Memleketler arası Para Fonu (IMF) yahut Dünya Bankası olarak tanımlanıyor. Bu adım, bilhassa üye ülkelerin ekonomik bağımsızlığı ismine stratejik değerde. 500 milyon dolar sermaye ile faaliyet başlayan TYF’de her üyenin yüzde 20’lik eşit hissesi bulunuyor. Yatırımcı ve girişimcileri desteklemeyi amaçlayan bu iştirak tıpkı vakitte ekonomik bütünleşmeye de katkı sunacak. Bu ortaklı sayesinde uzun vadede ülkelerin iktisat siyasetleri birbiriyle uyumlu hale gelirken vakit içinde ticaret, savunma ve teknoloji üzere alanlarda kıymetli ortak yatırımlara imza atılabilecek.

BÖLGEDEKİ GÜÇ İSTİKRARI DEĞİŞECEK

Orta Asya’nın güç potansiyeli düşünüldüğünde Türkiye’nin güç çizgilerindeki merkez ülke olma rolü pekişecek. Birebir vakitte Türkiye’nin bölgesindeki jeo-politik kıymeti de artmış olacak. Türk Yatırım Fonu’nun işleyişine ait ayrıntılar da netleşiyor. Buna nazaran, TYF 10 bin paya bölünecek. Her pay 50 bin dolar bedelinde olacak. 5 üye devletin her biri fona 100 milyon dolar yatıracak. Muahedenin yürürlüğe girmesiyle ilgili ülkeler, 90 gün içinde birinci dilimi ödeyecek. Bu ölçünün ülke başına 5 milyon dolar olduğu belirtiliyor Geri kalan hisseler ise her yıl 3 eşit taksitte ülkelerden alınacak.

DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK

Türk Yatırım Fonu’nun bir lideri, bir CEO’su bir yönetim kurulu ve kurulu olacak. Başkan, Guvernörler Kurulu tarafından dönüşümlü olarak atanacak. Dönüşüm süreci de 4 yıl olarak belirlenecek. Fon, kuruluşundan itibaren 20 yıl müddetle faaliyet gösterecek, bu süre yenilenebilecek. Guvernörler Kurulu kaynakların yeterliliğini periyodik olarak gözden geçirme yetkisine sahip olacak ve fonun büyütülmesine karar verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir