TİP, Seçimlere HDP Listelerinden mi Girecek?

Türkiye’nin gündeminde 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 28. dönem milletvekilliği genel seçimleri yer alıyor. Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte cumhurbaşkanı adayları ve ittifaklar netleşmeye başlıyor. Türkiye Personel Partisi’nin (TİP) seçimlere Halkların Demokratik Partisi (HDP) listelerinden girip girmeyeceği de tartışılıyor.

14 Mayıs’ta yapılması planlanan 13. Cumhurbaşkanı seçimleri gündemden düşmüyor. Siyaset dünyası yine hareketlendi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) geçtiğimiz gün Hatay’da parti meclisini topladı. İki günlük toplantıların akabinde yapılan açıklamalar ise epey dikkat çekti.

TİP, HDP’nin Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki tüm partilerin ortak listelerden seçime girmesi teklifine şerh koydu.

Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) başkanı Kemal Kılıçdaroğlu belirlendi. Açıklamaların akabinde Kılıçdaroğlu’nu birinci tebrik eden siyasi isim ise Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve milletvekili Erkan Baş olmuştu.

Baş, TV100’de katıldığı bir programda kendisine sorulan “Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu dayanaklar misiniz?” sorusuna “İlk cinste işi bitirelim” yanıtını vermişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan (SMF) oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı da yaptıkları açıklamalarla isminden sıkça kelam ettiriyor.

Gündemin öne çıkan mevzuları ortasında şimdilerde adı Yeşil Sol Parti ile anılan HDP ve TİP ortasındaki ilgi yer aldı.

14 Ocak günü BirGün Gazetesi’nde yer alan bir kulis haberinde; HDP’nin seçilmesi garanti olan bölgelerden 20 vekili aday göstermesini istediği sav edilen TİP bu savların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

TİP tarafından yayınlanan tekzip metninde ”Türkiye Personel Partisi’nin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 20 milletvekili istediğine dair savlar büsbütün gerçek dışı ve dayanaksızdır. Bu tezle kamuoyuna palavra ve yanlış bilgi verilmektedir.” ifadeleri gündem oldu.

”Hüseyin Şimşek imzalı haber, BirGün gazetesine yakışmayan bir biçimde, çok açık palavra tabirler içermektedir. Gazeteciliğin en temel unsurlarından biri, haberi muhatabına sormaktır.”

”Haberin buna gerek duymadan yazılması, en güzel niyetli yorumla imza sahibinin acemiliğidir. Lakin BirGün üzere tecrübeli bir yayın organında bunun sorgulanmadan girilmesi bizi üzmüştür.”

TİP, Seçimlere HDP Listelerinden mi Girecek?

Halk Tv’den İsmail Saymaz’ın haberine nazaran, HDP 14 Mayıs’ta yapılacak seçime müttefikleriyle birlikte tek çatı altında girecek. Tek listeyle seçime girmeyi kararlaştıran HDP’nin çatısı altında Yeşil Sol Parti (Yeşiller ve Sol Gelecek) olacak.Hamlesi merak edilen TİP ise seçimlere en az 41 kentte kendi ismi ve logosu girmek istiyor. Uzlaşamazlarsa TİP bağımsız adaylarını çıkarabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir