Profesörlerden uyarı geldi! İklim değişikliği sonucunda yeni afetler oluşabilir: Sel felaketleri daha da şiddetlenecek!

SEL FELAKETİNE DAİR TEDBİRLERİNİZİ ALIN

Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzele felaketinin akabinde Şanlıurfa ve Adıyaman’da sel felaketi meydana geldi. Yaşanan iklim değişikliği ile afet olaylarının yaşandığı gündeme geldi. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz tarafından yapılan açıklamayla birlikte halkı uyardı. Sel felaketi şiddetinin artırarak daha sık görülebileceği konusunda önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Yaşanan iklim değişikliği ile birlikte 10 yılda bir değil 3 yılda bir görülebileceğine de dikkat çekti. İklim değişikliğinin tesirlerinden olduğu belirtilen afetlerin Kurnaz tarafından yapılan açıklama ile birlikte felaketlerin 3-5 yıl orta ile oluşabileceğinin altı çizildi. Yağış konusunda daha kısa ve şiddetli yağışların ülke genelinde görülebileceğini tabir etti.

YAĞIŞLAR’DA VE SEL FELAKETLERİNDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Yağışların daha öncesinde Bozkurt’da görüldüğünü 2 bin 500 yılda bir düşecek ölçü yağışının Bozkurt’ta yaşandığını söz ederek artık 20 senede bir görüleceğini belirtti. Bu durumun Şanlıurfa için de geçerli olduğunu belirterek 3-5 senede bir bu türlü yağışların oluşabileceğini, artık kar yağışlarının da olmayacağını belirterek iklim değişikliğinden bahsetti.

Yaşanan yağış ile birlikte 150 kilogram yağmurun toprağa ziyan verdiğine dikkat çekildi. Sel felaketine neden olan yağışların toprağı beslediğini düşünenlere karşılık verdi. İstanbul’da günümüze kadar yağış 1 kilogramın altında olurken bir gecede 150 kilogram yağışın düşmesi halinde afet olacağını vurguladı. Bu durumda Prof. Dr. Levent Kurnaz, toprağı beslemediğini alıp götürdüğünü söz etti.

SEL AFETLERİ SÜRAT KAZACAK!

Profesör isim Levent Kurnaz tarafından yapılan açıklamaların devamında ise tedbirlerin süratli bir formda alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Can kaybı yaşamamak ismine insanların cep telefonlarına ikazların gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Bodrum katı olan yerlerde ikamet etmenin yasak olduğunu belirterek İstanbul, İzmir ve Ankara’nın düzeldiği üzere başka vilayetlerin de düzelebileceği bilgisini paylaştı. Sel felaketlerinin devamının geleceğini söz ederken vatandaşları oturduğu yere dikkat etmesi konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir