İzmir’de 1 Mayıs: ‘Bu düzeni değiştirmeye çok yakınız’

Cihan Başakçıoğlu- Uğurcan Boztaş

İZMİR – İzmir’de DİSK Ege Bölge Temsilciliği, TÜRK-İŞ, KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve TMMOB İzmir Vilayet Uyum Kurulu’nun oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin davetiyle Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenecek miting için yürüyüş başladı.

‘YAŞASIN 1 MAYIS’

Alsancak Limanı, Basmane Meydanı, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan sendikalar, meslek odaları ve siyasi partiler Gündoğdu Meydanın’a hakikat yürüyüşe geçti. ‘Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşelim’, ‘Yurdumun memnun günleri mutlak gelen gündedir’ ve ‘Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan’ yazılı pankartların taşındığı yürüyüşte, ‘Kurtuluş yok tek başına ya daima bir arada ya hiç birimiz’, ‘Yaşasın 1 Mayıs alanlardayız’, ‘Jin jiyan azadi’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı.

Yürüyüşe binlerce İzmirlinin yanı sıra Yeşil Sol Parti milletvekili adayları da katıldı. Öte yandan Kültürpark Lozan Kapısı’nda toplanarak alana yürüyen Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Vilayet Örgütü’nün kortejinde de milletvekilleri, milletvekili adayları ve belediye liderleri yer aldı.

Tertip komitesinin kararı doğrultusunda Cumhuriyet Meydanı, Alsancak Limanı ve Basmane Meydanı olarak üç merkezi toplanma noktası belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

SOYER: TIPIŞ TIPIŞ GİDECEKLER, HAKKIMIZI ALACAĞIZ

Mitingde sık sık ‘Tayyip gidecek bu iş bitecek’ sloganları atılırken, özgürlük ve demokrasi gayreti ile sarsıntıda hayatını yitirenler anısına hürmet duruşunda bulunuldu. Sendika temsilcilerinin halkı selamladığı mitingde, ‘Hoşçağalın gidiyorsunuz’ yazılı pankart dikkat çekti.

Mitingde kısa bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 14 Mayıs seçimlerine işaret eden Soyer, “On yıllardır emeğin gasp edildiği bir sistem içinde yaşadık birinci kere bu sistemi değiştirmeye çok yakınız. Çok yakında hakkımızı gasp edenlerin elinden hepsini geri alacağız halkımıza geri vereceğiz çok az kaldı. Bugüne kadar bir çoğumuzu gömmeye çalıştılar. Lakin unuttular gömüldükçe daha çok geliriz çoğalarak geliriz. Bundan sonra da çoğalmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz halktan yana emekten yana bir iktidarı daima birlikte kuracağız. Zorbalar tıpış tıpış gidecekler. Haklarımızı söke söke alacağız” tabirlerini kullandı.

‘BİR SEÇENEĞİMİZ VAR İKTİDARI GÖNDERMEK’

Tertip Komitesi tarafından hazırlanan basın metnini okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, yeni bir başlangıç olarak gördükleri 2023 1 Mayıs Personel Bayramı’nda sarsıntıda ömrünü yitirenleri andı. Sorumluların her gün yapılan düzmece açılış merasimleriyle, doğal gaz aldatmacasıyla, savaş silahlarını sahneledikleri şovlarıyla zelzelenin acısını unutturamayacaklarını vurgulayan Sarı, 1 Mayıs’ta işte tam da bu köhnemiş nizama karşı bizler buradayız, bir ortadayız. İnsan hakları, barış ve toplumsal adalet, örgütlenme özgürlüğü, sendikal haklar ve insan onuruna yaraşır şartlarda yaşayabilmek için azim ve kararlılıkla kavgamızı sürdüreceğiz. Bizi içine hapsetmeye çalıştıkları karanlığı yırtacağız. Artık, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, bilimsel bir ülke idaresine hiç olmadığı kadar muhtaçlığımız ve bunun gerçekleşmesi için bir seçeneğimiz var: o da bu iktidarı göndermek” dedi.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Türkiye’de yaşanan sömürü, hak ihlalleri, bayan cinayetleri ve yoksulluğa değinen Sarı, emeğin hakları, emekçilerin toplumsal ve ekonomik şartları ve bunların ön koşulu olarak eşitlik demokrasi ve adalet için uğraşını sürdüreceklerini söyledi. “Gelecek, emekçi sınıfının ve tüm işçilerin ellerinde yükselecektir” diyen Sarı şöyle devam etti: “Bizler; Emeğin sömürülmediği, sendikal hak ve özgürlüklerin engellenmediği, grev hakkının yasaklanmadığı, herkesin garantili, takımlı çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir fiyatının olduğu, KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği, ekonomik krizlerin, salgınların, sarsıntıların, afetlerin faturasının halkımıza ve işçilere kesilmediği, kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden ötürü ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, barış ve kardeşliğin hakim olduğu, bayanlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, çocuk istismarının ve çocuk işçiliğinin olmadığı, fikir ve tabir özgürlüğünün cürüm olarak sayılmadığı, sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için uğraşa devam edeceğiz.”

Mitingde konuşmaların akabinde sanatçı Suavi sahne aldı. İzmir 1 Mayıs mitinginin konserin akabinde sona ereceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir