EYT düzenlemesi belli oldu! İş dünyasından peş peşe açıklamalar geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlediği basın toplantısında, EYT konusunda yapılan çalışmayı açıkladı. Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin daha emekli olma hakkına kavuştuğunu belirten Erdoğan, emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele bir yaş sonunun uygulanmayacağını belirtti.

Erdoğan açıklamalarının devamında “Yaş koşulu olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz. Taşerondan takıma alınanlardan çabucak emekli olmayı tercih etmeyecekler için farklı bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz. Emekli olduktan sonra toplumsal güvenlik takviye primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için toplumsal sigorta prim teşviki getiriyoruz. Maksadımız emeklilik sonrası çalışan vatandaşlarımızın bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaktır” tabirini kullandı.

İŞ DÜNYASINDAN EYT AÇIKLAMASI
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan: 

Mahmut Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, 8 Eylül 1999 öncesinde çalışma hayatına başlayan EYT ile ilgili yeni bir yaş kaidesinin olmaması ve emeklilik haklarının iade edilmesiyle değerli bir sorunun tahlilinin sağlandığını belirtti.

Taşerondan takıma alınanlardan çabucak emekli olmayı tercih etmeyecekler için farklı bir düzenleme yapılarak, mecburî emeklilik uygulamasından vazgeçilecek olmasının da değerli bir sorunu ortadan kaldırdığını kaydeden Arslan, “HAK-İŞ’in baştan itibaren talep ettiği biçimde her iki hususun da tahlile kavuşması ve çabamızın muvaffakiyete ulaşmasının gururunu yaşıyoruz. Kelam konusu düzenlemelerin güzel olmasını diliyoruz.” tabirlerini kullandı. Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e ve emeği geçenlere teşekkür etti.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı:

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Asmalı, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi konusunda yapılan çalışmalara ait toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “Uzun yıllardır işgücü piyasasının en kıymetli gündem hususu pozisyonunda bulunan EYT probleminin tahlili noktasında göstermiş olduğu kararlılık sebebiyle başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün iktisat idaresine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” tabirini kullandı.

Kredi Garanti Fonu (KGF) dayanağının değerine değinen Asmalı, şunları kaydetti:

“Herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın uygulanacak olması ve emekli olup çalışmaya devam edeceklerin bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaları maksadı ile toplumsal sigorta prim teşviki getirilmesi ile çalışanlarımızın KGF takviyesiyle kıdem tazminatı yükünün azaltılacak olmasıyla da patronlarımızın beklentilerini karşılayan EYT düzenlemesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz”

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç:

İTO Başkanı Avdagiç, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi konusunda yapılan çalışmalara ait toplumsal medyadan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“EYT’nin tüm bölümleri kapsayacak halde çıkmasını, iş dünyamızın tüm paydaşları için son derece olumlu karşılıyoruz. EYT çalışma hayatımız için bir tazelenme fırsatıdır. Hem emekliliğe hak kazananların hem de işgücüne yeni dahil olacakların beklentileri gerçekleşecek. Çalışanlarımız bu imkandan yararlanırken iş dünyası olarak üretimin idamesi için üzerimize düşeni yapmanın çabası içine olacağız. Cumhurbaşkanımızın, işletmelerin üzerinde oluşacak kıdem tazminatı yükünün hafifletilmesi için açıkladığı KGF kredi paketini çok önemsiyoruz.”

İşletmelerin EYT sürecini en uygun halde yürüteceğini belirten Avdagiç, “Bunun organizasyonel hazırlığı ve planlaması içindeyiz. Şirketlerimiz, işlerin idamesini sağlayıp üretimde sürdürülebilirliği temin edecek önlemleri alacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın:

ASKON Genel Lideri Orhan Aydın, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi ile 2 milyon 250 bin çalışanımız, beklediği muştuyu sonlandırma olmadan almıştır. Bu bağlamda çalışmaya devam edecek şahıslara verilecek SGK prim takviyesi de yaşanacak iş gücü kaybının da önüne geçecektir.” sözlerini kullandı.

Orhan Aydın, “Bu mevzuda değerli dayanaklarından dolayı Cumhurbaşkanımıza ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’e de ASKON ailemiz ismine şükranlarımızı sunuyoruz.” açıklamasında bulundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir