Erdoğan sınıf arkadaşını unutmadı: Külliye’ye davet etti

Kutalmış Gürbüz

28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidini yüzde 52,18 oy oranı ile kazanan Recep Tayyip Erdoğan, tekrar cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlığı yemin merasiminin 3 Haziran Cumartesi günü Külliye’de yapılacağı öğrenildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dahil 20 dünya başkanının iştirak edeceği merasime, Erdoğan’ın sınıf arkadaşı Rafael Sadi de davet edildi.

Türk Musevisi olan ve günümüzde İsrail’de yaşayan gazeteci Rafael Sadi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversitede sınıf arkadaşıydı.

Rafael Sadi, davetiyeyi Odatv ile paylaştı:

TAHTAKALE KİTABINDA ANLATTI

Gazeteci Rafael Sadi geçen yıl çıkan “Tahtakale” kitabında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 30 yıl sonra gerçekleşen buluşmasını yazdı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2005 yılında İsrail’e yaptığız ziyarette kendisine eşlik eden Rafael Sadi, anılarını anlattığı “Tahtakale” kitabında şu sözleri kullandı:

“Yakup Barokas bana telefon ederek Başbakan’ın gezisini Şalom gazetesi ismine takip edip edemeyeceğimi sordu. 14 yaşımdan beri yazı yazmaya başladığım ve gazetenin kurucusu merhum Avram Leyon’un anısına ve de Yakup Barokas’ın dostluğuna ‘hayır’ demek mümkün değildi. Kaldı ki bu bir vazifeden çok benim için bir lütuftu, onurdu. Üstelik Aksaray İktisat Yüksek Okulu’nda tıpkı sınıfta 4 yıl bir arada okumuş olduğum ve neredeyse 30 yıldır görüşmediğim Sevgili Tayyip Erdoğan’ı görme konuşma tahminen de sizler için bir görüşme tesis etme imkanı demekti. Düşünmeden teklifi kabul ettim ve kendisine teşekkür ettim. Sayın Erdoğan ile ilk sefer Yad Vasjem’de anı defterine imza atarken göz göze geldik. Başını yavaşça eğerek bana selam verdi, fakat beni nereden anımsadığını hatırlayamadığını anlayabiliyordum. Hani bu adamı ben nereden tanıyorum hissi var ya işte o hisler Recep’in gözlerinde okunuyordu. Anı defteri imzalanıp merasim bittiğimde çabucak yanımdan geçerken yanımda durdu ve kendisi sormadan kendimi tanıttım ve birebir sınıfta okuduğumuzu söyleyince, gözlerinden beni gri beyin hücreleri içinde bulduğunu görebildim ve çabucak eşine dönerek: ‘Hanım bak Rafael, bizim okuldan Akademiden’ diyerek beni hatırladığını tasdik etti. Recep devam etti: ‘İyi de burada ne yapıyorsun gazeteci mi oldun?’ Cevaben de ‘Şalom Gazetesi ismine seyahatinizi takip ediyorum, sınıf arkadaşım olarak da siyasi muvaffakiyetlerini takip edip bundan senin ismine zevk alıyorum’ dedim. ‘Başbakan olmak kolay iş değil kendi isteğiniz ile istediğinizi istediğiniz anda yapamıyorsunuz, bir ırmak üzere üstelik azgınca akan bir ırmak akıntısı üzere sistem sizi sürüklüyor bir yerde bir kaç dakikadan fazla durmanıza imkân yok sanki’ dedi ve ekledi. ‘Rafael sakın kaybolma, kesinlikle görüşelim.”

İlgili haber: Sınıf arkadaşıyla 30 yıl sonra buluştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir