Çin’den dikkat çeken Covid-19 kararı

Ulusal Sıhhat Kurulu, mahallî sıhhat kurumları ve hastanelere gönderdiği talimatta, 8 Ocak 2023’ten itibaren “B kategorisi salgın hastalık” tarifi çerçevesindeki uygulamalara geçiş için hazırlıklarını tamamlamasını istedi.

UYGULAMA YETKİSİ

Covid-19’un aslında başından beri “B kategorisi” olarak tanımlanmasına karşın Çinli sıhhat yetkilileri, denetim ve tedbire önlemlerini “A kategorisi” tarifine nazaran uyguluyordu. Bu denetim rejimi, lokal idarelere, tecrit ve karantina üzere katı önlemlere karar verme ve uygulama yetkisi veriyordu.

Çin kanunlarına nazaran, veba ve kolera üzere “A kategorisi” salgın hastalıklarda, enfekte olanlar ve onlarla yakın temastakilerin tecrit edilmesi ve gerekirse kent ölçeğinde kapanma önlemleri uygulanmasını gerektiriyor. AIDS, bulaşıcı hepatit ve kuş gribi üzere “B kategorisi” salgın hastalıklarda ise “yalnızca gerektiğinde tedavi ve bulaşmayı önleyici önlemlerin alınması” kâfi görülüyor.

Yeni uygulamayla Covid-19’a bağlı hastalığın Çin’deki resmi isimlendirmesi olan “yeni tip koronavirüs zatürresi” de “yeni tip koronavirüs enfeksiyonu” olarak değiştirilecek. İsim değişikliğinde Omicron üzere hastalık tesiri daha zayıf olan varyantların birçok vakit zatürre belirtisine yol açamamasının göz önüne alındığı varsayım ediliyor.

SINIRLARIN AÇILMASINA YER HAZIRLAYACAK

Uygulamaya yönelik tarif değişikliğinin, sonların açılması ve karantina önlemlerinin külliyen kaldırılmasına yer hazırlayacak son adım olacağı öngörülüyor.

Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinden bir sıhhat yetkilisi, South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamada, uygulamadaki değişikliğin, eyalet ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi ortasındaki hududun tekrar açılmasına yönelik çalışmaları kolaylaştıracağını söz etti.

Çin’de hala yurt dışından ve Hong Kong ile Makau Özel İdari Bölgeleri’nden gelenlere 5 gün merkezi karantinaya ek olarak 3 gün meskende tıbbi nezaret kuralı bulunuyor.

Devlet Kuruluna bağlı Müşterek Salgın Muhafaza ve Denetim Sistemi, 7 Aralık’ta Covid-19 önlemlerinin uygulanmasında yeni yaklaşımı duyurmuş, geniş çaplı kapanma, merkezi karantina, toplu testler ve seyahat kısıtlamalarının terk edilmesi gerektiğini bildirmişti.

Yeni yaklaşım, Çin’in “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerinde değişime gideceğinin en güçlü işareti olmuştu.

Karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler kesimindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyordu.

Çoğu ülke, virüsle makul bir ahenk içinde yaşamaya, hayatın akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak denetim önlemlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken, Çin’de salgının başından beri başvurulan kısıtlayıcı önlemler sürdürülüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir