Çin pasaport ve vize işlemlerini yeniden başlatıyor

Ulusal Göçmenlik Yönetiminden yapılan açıklamada, salgın nedeniyle askıya alınan, Çin vatandaşlarının standart pasaport müracaat ve onay süreçlerinin, 8 Ocak 2023’ten itibaren olağan akışına döneceği belirtildi.

Böylece Çin vatandaşları 3 yıl ortadan sonra ailevi, iş ve eğitimle ilgili zorunluluklar dışında turizm ve arkadaş ziyaretleri için de yurt dışına çıkabilecek.

Ayrıca Çin vatandaşlarının Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi’ne turizm ve iş hedefli gidebilmesine imkan sağlanacak.

VİZE VE OTURUM MÜSAADESİ MÜRACAATLARI DA YİNE BAŞLATILACAK

Öte yandan yabancıların olağan vize, kısa periyodik giriş vizesi, geçiş vizesi ve oturum müsaadesi için müracaatlarının da tekrar kabul edilmeye başlanacağı bildirildi.

Ulusal Sıhhat Komitesi, 26 Aralık’ta, Covid-19’un 8 Ocak 2023’ten itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele alınmasına son verileceğini, Hudut Sıhhati ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan karantina önlemlerinin kaldırılacağını duyurmuştu.

Yeni uygulamayla, yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sıhhat kodu almak zorunda olmayacağı, varışlarında müspet olsalar dahi merkezi karantinada tutulmayacakları bildirilmişti.

Düzenlemeyle ayrıyeten havayolu şirketlerine Çin’den yurt dışı güzergahlara ve yurt dışından Çin’e, haftada sırf bir uçuş hakkı tanıyan kısıtlamanın da kaldırılacağı duyurulmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir